Mastif angielski – olbrzym o miękkim sercu

Siła, odwaga i zwinność – to 3 cechy, które od zawsze przypisywane są mastifom angielskim. Współcześnie psy tej rasy pełnią głównie funkcję członków rodziny, ale w przeszłości wykorzystywane były do polowań oraz w pokazach walk. Burzliwa przeszłość mastifa angielskiego ukształtowała jego niezwykły charakter, za który ceniony jest do dziś.

 

Mastif angielski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 76 cm
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 8-10 lat
  • Waga: do 90 kg

Mastif angielski – wzorzec rasy

Mastify angielskie to masywne psy, które już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie potężnie zbudowanych i bardzo silnych. W klasyfikacji FCI należą do sekcji molosów w typie dogowatym i nie podlegają próbom pracy. Typowy przedstawiciel rasy mastif angielski ma poniższe cechy:

  • Głowa o kwadratowym zarysie
  • Lekko uniesione brwi
  • Dobrze rozwinięte mięśnie skroni i policzków
  • Krótka, szeroka kufa tępo zakończona
  • Szeroki nos z otwartymi nozdrzami
  • Małe, szeroko rozstawione oczy koloru orzechowo-brązowego
  • Małe, cienkie uszy szeroko rozstawione
  • Lekko wygięta, muskularna szyja z niewielką ilością luźnej skóry
  • Szeroka i głęboka klatka piersiowa
  • Umiarkowanie podkasany brzuch
  • Szerokie i muskularne lędźwie
  • Dobrze rozwinięte pośladki
  • Szeroko rozstawione kończyny o prostym kośćcu
  • Wysoko osadzony, gruby u nasady ogon

Okrywa włosowa mastifów angielskich jest dwuwarstwowa i składa się z bardzo gęstego podszerstka oraz krótkiego włosa okrywowego. Wyróżnia się maść morelowo-płową, srebrno-płową, płową oraz czarną z płowymi pręgami. W każdym wariancie umaszczenia pożądane jest, aby maska, uszy i nos pigmentowane były na czarno.

Mastif angielski – charakter

Mastify z natury mają dystyngowany charakter i dumny sposób bycia. Wykazują nieufność wobec obcych i przejawiają instynkt terytorialny. Są to idealne psy obronne, które dzięki odpowiedniemu szkoleniu będą wspaniałym uzupełnieniem rodziny. Do właściciela przejawiają niezwykłą lojalność i uległość, a w domowym zaciszu są spokojne i flegmatyczne. Mastify są opiekuńcze wobec dzieci, zaleca się jednak aby zawsze kontrolować zabawę swojego psa z najmłodszymi. Psy te ze względu na swoje olbrzymie rozmiary mogą w trakcie zabawy wyrządzić małemu dziecku krzywdę. Mastify angielskie mają dość dużą potrzebę aktywności fizycznej i potrzebują sporej przestrzeni, aby móc się wybiegać. Z tego względu najbardziej korzystne jest utrzymywanie mastifa w domu z dużym ogrodem, którego będą mogły przy okazji stróżować.

Mastif angielski – długość życia

Mastify angielskie średnio żyją około 8 – 10 lat. Aby twój pies cieszył się jak najdłużej dobrym zdrowiem należy zadbać o odpowiednią profilaktykę zdrowotną. Odpowiedzialny właściciel powinien szczepić swojego olbrzyma przeciwko chorobom zakaźnym, a także poddawać go regularnym odrobaczeniom. Wskazane jest coroczne wykonywanie kontrolnych badań krwi, a także okresowe badania obrazowe, np. usg czy echo serca. Dzięki regularnym wizytom u lekarza weterynarii, stan zdrowia twojego mastifa będzie regularnie kontrolowany. W obecnym klimacie należy także całorocznie zabezpieczać psa przez pasożytami zewnętrznymi, jak pchły i kleszcze. Pasożyty te mogą przenosić groźne choroby zagrażające życiu twojego olbrzyma, jak np. babeszjoza, która wywołuje niedokrwistość i ostre uszkodzenie nerek. Na rynku dostępnych jest szereg różnych preparatów w postaci tabletek, kropelek czy obroży. Na długość życia zwierzęcia znaczny wpływ mają także jego predyspozycje genetyczne, które zostały mu przekazane przez rodziców. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej, etycznej hodowli, która dbać będzie o rozwój rasy.

Mastif angielski – zdrowie

Mastif angielski – zdrowie

Mastify na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, ale mimo wszystko należy bacznie zwracać uwagę na jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą być początkiem choroby. Wtedy należy jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej wdrożone zostanie odpowiednie leczenie twojego psa.

Mastify predysponowane są do wystąpienia chorób takich jak:

  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – wielogenowe wady dziedziczne, które wywołują zapalenie stawów prowadzące do choroby zwyrodnieniowej. Objawiają się ona bólem i kulawizną.
  • Dysplazja siatkówki – wada prowadząca do odklejania się siatkówki, co powodować może ślepotę. Objawy pojawiają się już 3-miesięcznych szczeniąt.
  • Niedoczynność tarczycy wywołana zapaleniem autoiimunologicznym.
  • Alergiczne zapalenie skóry – jako skutek nadwrażliwości na alergeny pokarmowe, wziewne lub kontaktowe.
  • Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka – to stan zagrażający życiu i wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
  • Kostniakomięsak – złośliwy nowotwór lokalizujący się zazwyczaj w kości udowej lub ramiennej.
  • Młodzieńcze zapalenie kości – przemijająca choroba psów ras dużych przejawiająca się przejściową kulawizną.

Mastif angielski – pielęgnacja

Mastify z uwagi na swoją krótką i przylegającą sierść uważane są za psy proste w pielęgnacji. Należy je wyczesywać minimum raz w tygodniu, aby pozbyć się wypadającego włosia. W tym celu należy używać czystej szczotki o łagodnie zakończonych końcach, które nie będą raniły delikatnej skóry zwierzęcia.

Wskazane jest także szczotkowanie zębów mastifa co najmniej 2 razy w tygodniu. Codziennie na zębach psa odkłada się płytka bakteryjna tworząca kamień nazębny, co prowadzić może do wystąpienia bolesnego zapalenia dziąseł. W tym celu należy używać szczoteczki z miękkim włosiem i specjalnej pasty do zębów przeznaczonej dla psów – ludzkie pasty do zębów są dla zwierząt szkodliwe. Jeśli kamień nazębny odłoży się w znacznym stopniu na zębach konieczne może być wykonanie zabiegu sanacji polegającym na usunięciu nalotu specjalnym narzędziem. Zabieg ten wykonuje lekarz weterynarii w znieczuleniu ogólnym.

Regularnie należy kontrolować uszy mastifa. Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego to dość powszechna choroba przejawiająca się brzydkim zapachem z ucha, sączącą się wydzieliną i świądem. Po zaobserwowaniu takich objawów należy udać się do lekarza weterynarii, który oczyści kanał słuchowy i zaaplikuje do ucha odpowiedni środek leczniczy.

Mastif angielski – żywienie

Mastify angielskie z uwagi na swoje ogromne rozmiary i dużą aktywność fizyczną potrzebują odpowiedniej karmy, która będzie zaspokajała ich duże potrzeby żywieniowe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dobrej jakości karm suchych lub mokrych, które będą w pełni zaspokajały zapotrzebowanie twojego mastifa na składniki odżywcze. Nierzadko właściciele decydują się także na samodzielne przygotowywanie posiłków swojemu psu. Opiekun musi wtedy sam ułożyć odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze, mineralne oraz witaminy w ilości zaspokajającej wymagania żywieniowe swojego psa. Jest to proces dość trudny i czasochłonny i może stanowić wyzwanie dla niedoświadczonych hodowców. Dlatego należy pamiętać, że zawsze skorzystać można z pomocy psiego dietetyka.

Z uwagi na skłonność mastifa angielskiego do rozwoju dysplazji, wskazane jest dodawanie do diety suplementów wapniowo-witaminowych wspomagających pracę stawów. Na rynku dostępnych jest dużo różnych preparatów chondroprotekcyjnych, które będą opóźniały rozwój choroby.

Niekiedy zdarza się, że właściciel jednocześnie podaje psu zbyt dużą ilość jedzenia i nie zapewnia mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Taka sytuacja predysponuje mastifa angielskiego do rozwoju otyłości. Jest to groźna choroba mająca wpływ na funkcjonowanie całego organizmu psa – wpływa negatywnie między innymi na pracę układu sercowo-naczyniowego, a także dodatkowo obciąża stawy przyczyniając się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej.

Równie niebezpieczna dla zdrowia psa jest dieta niedoborowa, która nie dostarcza mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. W wyniku czego mastif może znacząco chudnąć, co przyczynić się może nawet do zaniku tkanki mięśniowej. Niedożywienie to poważny stan, który bardzo osłabia organizm i upośledza jego zdolności obronne, co skutkować może nawracającymi infekcjami i złym stanem ogólnym zwierzęcia.

Mastif angielski – szkolenie i wychowanie

Mastify angielskie to psy niezwykle silne, dlatego w momencie ekscytacji mogą być niemal niemożliwe do opanowania. Dlatego właściciel powinien jak najwcześniej, już w wieku szczenięcym, rozpocząć dostosowany do wieku trening posłuszeństwa. Psy tej rasy wykazują dużą karność wobec swojego opiekuna, a także cechują się dużą inteligencją. Dzięki tym cechom, szkolenie prowadzone w odpowiedni sposób powinno być czystą przyjemnością. Regularne i urozmaicone treningi spowodują, że opieka nad mastifem nie będzie sprawiała większych problemów. Równie ważne jest także jak najwcześniejsze rozpoczęcie socjalizacji mastifa z innymi zwierzętami, dzięki czemu nie będzie on wykazywał agresji wobec obcych czworonogów. W razie wystąpienia jakichkolwiek trudności w wychowaniu zwierzęcia, wskazane jest skorzystanie z porady psiego behawiorysty.

Mastif angielski – szczeniaki i hodowla

Szczenię mastifa angielskiego wymaga szczególnej opieki. Pierwsze miesiące życia to bardzo ważny okres w życiu każdego psa, który rzutować może na stan jego zdrowia w wieku dorosłym. Właściciel powinien przyłożyć szczególną uwagę do kwestii zdrowia szczenięcia. W tym celu, po kilku dniach od pojawienia się w domu małego mastifa, należy udać się z nim na pierwszą wizytę u lekarza weterynarii. Podczas wizyty ustalony zostanie plan szczepień i odrobaczeń niezbędnych dla zapewnienia szczenięciu pełni zdrowia w tych newralgicznych dla niego miesiącach życia. Do momentu zaszczepienia małego mastifa angielskiego wszystkimi dawkami szczepień ochronnych, należy unikać kontaktu z innymi zwierzętami oraz kontaktu z ich odchodami podczas spacerów. Szczenię nie ma jeszcze do końca wykształconej odporności, przez co każda infekcja jest dla niego bardzo niebezpieczna. Szczególnie groźny jest wirus parwowirozy powszechnie występujący w środowisku, który powoduje wystąpienie krwistej biegunki. Skutkiem tego jest bardzo szybkie odwadnianie się szczenięcia, które może doprowadzić nawet do jego śmierci.

Mastif angielski – cena

Cena zakupu szczenięcia mastifa angielskiego wynosi między 2 a 4 tysiące złotych. Najlepiej kupić szczenięcia z renomowanej hodowli zrzeszonej w FCI. Dzięki temu przyszły właściciel może mieć pewność, że warunki panujące w hodowli spełniają najwyższe standardy, a zwierzę dzięki odpowiedniemu procesowi hodowlanemu wolne jest od wad genetycznych. Szczenię powinno posiadać metrykę urodzenia oraz książeczkę zdrowia potwierdzającą odbyte pierwsze szczepienie i odrobaczenie.

Mastif angielski – historia rasy, ciekawostki

  • Od stuleci rasa ta wykorzystywana była w Anglii jako psy stróżujące i do walk. W Cesarstwie Rzymskim pełniły one rolę psów do walk na arenie.
  • Mastify angielskie cenione były jako psy do polowania z uwagi na swoją zdolność do polowania w grupie na zwierzęta takie jak lwy czy jelenie.
  • Mastify to jedna z najstarszych ras psów, która prawdopodobnie wywodzi się od dogów asyryjskich.
  • Podczas II Wojny Światowej znacznie spadła liczebność mastifów angielskich. W latach 50 XX wieku naliczono jedynie 8 psów hodowlanych tej rasy.

Mastif angielski – dla kogo?

Mastify angielskie są polecane raczej doświadczonym hodowcom. Właściciel musi wykazywać się silnym charakterem i łagodnym usposobieniem, co jest niezbędne, aby zapewnić mastofowi angielskiemu odpowiednie wychowanie. Z uwagi na swoje duże rozmiary i skłonność do dysplazji, nie należy prowadzać psa po schodach. Dlatego też nie wskazane jest utrzymywanie mastifa w małym mieszkaniu na wysokim piętrze. Najlepszym rozwiązaniem będzie dla niego duży dom z ogrodem. Odpowiednio zsocjalizowany pies będzie dobrze dogadywał się z innymi zwierzętami w domu, a dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu będzie także idealnym kompanem do zabaw dla starszych dzieci.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Mastif tybetański – wszystko co musisz wiedzieć
Mastiff hiszpański – zrównoważony stróż i obrońca
Fila brasileiro – mastif z Ameryki Południowej 
Buldog angielski – czy warto się na niego zdecydować?
Foxhound angielski –  myśliwski pies stadny
Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *